swoją drogą

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią

Ruszam na podbój północnych peryferii! Jest ciekawość, jest ekscytacja, jest nawet trochę lęku, bo w tych częściach świata słowo “granica” nosi w sobie pierwiastek konfliktu, słychać w nim “szczęk żelaza”…

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 93

Chiang Rai

To niewielkie miasto leży mniej więcej 4-5 godzin jazdy autobusem od Chiang Mai. Dlaczego warto? Po pierwsze dlatego, że jesteśmy jeszcze dalej od utartych turystycznych szlaków, podążamy więc – nomen omen – swoją drogą, a po drugie jesteśmy bliżej złotego trójkąta Birmy i Laosu.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 94

Wiem, że można pojechać szybciej i bardziej komfortowo. Ale ja kocham transport lokalny. Wolę trochę dłużej, ale bardziej klimatycznie.

W Chiang Rai wysiadam na Old Bus Terminal. Jesteśmy praktycznie w samym środku miasta, hostel można znaleźć na własną rękę. Miasto jest nieduże, nie warto dać się zabrać do tuk tuka czy songthaewa – wszystko co najciekawsze mamy w zasięgu spaceru.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 95

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w samym centrum maista jest wieża zegarowa, zaprojektowana przez tajskiego artystę Chalermchai Khositpipat i postawiona w 2008 r. ku czci – oczywiście – najkochańszego króla. Ten sam artysta zbudował białą świątynię, która jest obowiązkowym punktem wycieczek do Chiang Rai (jeśli ktoś lubi azjatycka cepeliadę).

Dla mnie najbardziej cudownym miejscem w Chiang Rai jest Wat Phra Kaeo, świątynia szmaragdowego Buddy – tego samego, który przyciąga tłumy w Bangkoku.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 96

Czyż to miejsce nie wygląda magicznie? Wiem, że wiele tajlandzkich świątyń wygląda podobnie. I z czasem powszednieją. Ale Chiang Rai’s Temple of the Emerald Buddha to must!  Historia szmaragdowego Buddy jest długa i tajemnicza. Ten najświętszy dla taw posążek Buddy został odkryty właśnie tu, w Chiang Rai. Ponoć w 1434 roku po uderzeniu pioruna w świątynię pękł gips, w którym był ukryty. Cudowna figurka trafiła w ręce króla Chiang Mai. Następnie, wskutek splotu wielu zdarzeń dostała się do laotańskiej niewoli i dopiero po 215 latach król Taksin z powrotem sprowadził ją do Syjamu.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 97

Co ciekawe, “szmaragdowy” Budda (zamieszkujący obecnie Grand Palace w Bangkoku) jest wykonany z jadeitu (a nie szmaragdu), a jadeit jest kamieniem najpowszechniej wydobywanym w Birmie… Oczywiście w Chiang Rai widzimy tylko jego replikę! Ale za to z bliska i nie przeciskając się w tłumie… 🙂 Wat Phra Kaeo oryginalnie zwał się Wat Pa Yia – co oznaczało świątynię żółtego bambusa, który do dzisiaj porasta tutejszą okolicę.

Oj, warto tu trochę zostać i zwrócić uwagę na przepiękne detale architektoniczne

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 98

Nieopodal znajduje się dwupiętrowe muzeum figurek Buddy – warto zajrzeć na chwilę. I poszwędać się alejkami, które stanowią coś na kształt ogrodu botanicznego. Jest naprawdę pięknie!

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 99

Rytualny bęben z brązu jest znany jako bęben mgłowy lub deszczowy. Badacze historii sugerują, że pochodzi z północnego Wietnamu i powstał w V w.

Wsród mistycznych elementów fajnie jest dostrzec coś z dziedziny profanum 🙂

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 100

Wracamy do miasta, do ludzi. Przecież Chiang Rai to niemal stolica hilltribes, czyli tajskich plemion górskich. Nigdzie indziej nie zobaczymy tak wielu osobnych rysów twarzy w jednym miejscu.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 101

Warto trochę pospacerować na spokojnie.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 102

Ludzie północy są życzliwi, uśmiechnięci, chyba jeszcze nie zmanierowani turystami.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 103

Ach, zostałbym tu na dłużej…

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 104

To miasto naprawdę warto zapisać do swojego planu podróży!

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 105

Z Chiang Rai trzeba się dostać do przygranicznego Mae Sai.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 106

Wybieram oczywiście jak najbardziej lokalny transport. Półtorej godziny cudownej jazdy po północnych rubieżach (autobusy odjeżdżają co 30 minut, więc nie ma kłopotu,że nie złapiesz kursu). No i za jedyne 30 bahtów dostajesz bilet do muzeum komunikacji…

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 107

Bliższy kontakt ze “zwykłymi” ludźmi masz gratis 🙂 O bilety w ogóle martwić się w tych częściach świata nie trzeba wcale. Po pierwsze: tanie aż miło, po drugie bileterka na pokładzie zawsze sprzeda dokładnie taki, jaki trzeba.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 108

W takim lokalnym autobusie paradoksalnie to Ty jesteś największą atrakcją 🙂 To na Ciebie ludzie zwracają uwagę, cicho komentują między sobą, czasem uśmiechną się, a nawet zagadają. A czasem zawstydzą, gdy zrobisz im zdjęcie…

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 109

Po drodze można także doświadczyć rutynowej kontroli policyjnej, która wyraźnie ma na celu zapobieżenie nielegalnej imigracji, bo sprawdzane są dokumenty zwłaszcza osób o nietajskich rysach twarzy. Na mnie i mój paszport nikt nie zwrócił żadnej uwagi, bezczelni.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 110

Mae Sai

Jestem na samym północnym końcu Tajlandii. Krótkie zalokowanie się w guesthousie (wskazanym przez przygodnie spotkanego Anglika na harleyu) i ruszam za granicę. Ekscytacja rośnie. Moje główne pytanie, czy bez problemów dostanę wizę do Birmy, a raczej Myanmaru (który o ile się nie mylę do grupy Schoengen nie należy).

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 111

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 112Poddaję się biernie niezbyt rwącej rzece ludzi, której nurt podrzuca mnie do najbardziej prawdopodobnego okienka. Wolno i wyraźnie po angielsku mówię “Thachileik one day”, na co urzędnik burcząc coś po tajsku wskazuje ręką inne okienko. Tam oddaję paszport w ręce  władającego bardzo słabym angielskim (dobrze że w ogóle!) pogranicznika, a w zamian otrzymuję jednodniową przepustkę VIP (nie wiem dlaczego VIP?) i za standardową opłatą 500 bahtów mam prawo spędzić parę godzin po birmańskiej stronie granicy, choć tylko i wyłącznie w enklawie Thachileik. Lekki niepokój, że będę od teraz poruszał się jedynie z papierową przepustką, a paszport zostanie w jakiejś szufladzie na granicy, nie opuszczał mnie aż do powrotu.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 113

Przekroczenie granicy – okazało się – nie jest trudne, ale zanurzony w oceanie obcych języków i zaaferowanych ludzi czułem się trochę niepewnie. Najważniejsze, że mogę już z budynku granicznego wyjść i stanąć na birmańskiej ziemi.

Tachileik

W tej małej przygranicznej birmańskiej enklawie (ok 50 tys. mieszkańców), ze wszystkich stron otoczonej głęboką dżunglą i górami, mam zawczasu umówionego telefonicznie kierowcę tuk-tuka (Tomek, dziękuję), który czeka na mnie, żeby zrobić mi godzinną objazdówkę po najciekawszych punktach okolicy. Oczywiście można samodzielnie wynająć sobie kierowcę, ale w tym wypadku mam pewność, że cena jest OK, że plan jest dobry i kierowca godny zaufania.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 114

Życie po drugiej stronie granicy niewiele odbiega od tego po stronie tajskiej. Ludzi miło usposobieni, uśmiechają się, gdy napotkają twój wzrok.
 Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 115
Widać jednak, że jest biedniej, niż po tajlandzkiej stronie.
Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 116
Drogi są zdecydowanie gorsze (uczciwie mówiąc: beznadziejne) i gdy jadę tuk tukiem trzęsie niemiłosiernie na dziurach i muldach.

Pierwszy przystanek objazdówki przypadł pod niewielką świątynię “słoniową” Enrobed Elephant Temple, sprawiającą wrażenie domu kultury.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 117

Na niedalekim wzgórzu z kolei stała wielka – złota oczywiście – stupa, Golden Shwedagon Stupa. Wyglądająca – przepraszam – trochę jak dekoracja lub część skansenu. Pusto, nieswojo, może nie najlepszy czas na wiernych i turystów…

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 118

Dodatkowo widać, że nadciąga jakaś gigantyczna ulewa. Szkoda, bo dopiero rozpocząłem zwiedzanie. Z drugiej strony to przecież pora deszczowa…

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 119

We wnętrzach birmański  Budda w otoczeniu tajskich imienników.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 120Od razu znalazła się przewodniczka, o uzębieniu świadczącym o dużym przywiązaniu do żucia betelu. Przekonana, że umie po angielsku dużo mówiła, a ja bardzo mało rozumiałem. Ale pamiątkę kupiłem, przecież wiem, że dla niej tych paręnaście moich złotych ma znacznie większą wartość…

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 121

 Został mi też przedstawiony młody, bardzo poważny Birmańczyk

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 122

Mój tuk-tukarz zabrał mnie do wioski literalnie zbitej dechami, żebym mógł zobaczyć “prawdziwe życie” w Birmie. Bardzo bym nie chciał, aby mieszkający tu ludzie widzieli we mnie zarozumiałego tropiciela “wzruszającej” biedy. Mnie naprawdę interesuje, jak ludzie tu mieszkają, jak żyją.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 123

Porozmawiać nie mam szansy, mogę tylko się rozglądać na wszystkie strony. Osada wygląda rzeczywiście nieszczególnie, choć mnie takie miejsca najbardziej frapują . Różne pytania kłębią się wtedy w głowie… Zapuszczam się coraz głębiej. Nikt nie zwraca na mnie większej uwagi. I bardzo dobrze.

 

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 124

Pomimo ewidentnej biedy dzieci zawsze znajdą okazję i miejsce na zabawę 🙂

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 125

Z dużej chmury duży deszcz. Rozpadało się na dobre. Cieszę się, że zdążyłem w ogóle przyjechać do tej małej Birmy przed deszczem…Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 126

Sądziłem – przyznam się – że będzie to taka typowa monsunowa ulewa, do jakich już się w Tajlandii przyzwyczaiłem. Mocno i krótko. Short sharp shower – jak mawiają zwolennicy herbaty o piątej.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 127

Ale byłem w błędzie. Po pół godzinie spora część miasteczka była już nieźle podtopiona. Potwierdził się kiepski stan dróg i kanalizacji (jeśli takowa tam w ogóle istniała)…

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 128

Musiałem tę ulicę-rzekę dwa razy przejść wbród (i nie tylko tę) nie bez lekkich obaw, ale nogi szczęśliwie przeżyły te podwodne wycieczki bez żadnych zakażeń, zapewniam.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 129

Licząc na koniec ulewy schroniłem się pod daszkiem  najbliższego domu i oddałem się obserwacjom lajfstajlu. Może to przez deszcz, a może porę obiadu, ale do fryzjera (fryzjerek) raczej nikt się nie pofatygował… 🙂

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 130

Natomiast do aparatu pozować wszyscy (prawie) bardzo chętni

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 131

Trafiłem po drodze na jakiś mały muzułmański kwartał…

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 132

I rzecz jasna wszedłem zobaczyć, co tam się dzieje. “Przyłapałem” kobiety w trakcie przyrządzania wspólnego, jak można sądzić, obiadu. Zostałem zaproszony na szóstą, ale niestety nie skorzystam, bo granica o szóstej jest już zamykana na głucho, aż do rana.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 133

Wędrując po miasteczku jak najchętniej skręcałem w coraz bardziej odludne, zapuszczone kwartały. Zagadlka: jaka to ulica?
Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 134

A życie toczy się przy niej normalnie, choć ulice zamienione w rzeki.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 135

Cóź. Birma zaliczona, choć to tylko jedno niewielkie miasteczko. Trzeba wracać, bo na nocowanie tutaj nie byłem przygotowany, zwłaszcza, że moja przepustka graniczna wystawiona była tylko na ten jeden dzień a paszport został u urzędników na posterunku. Bez żadnych kłopotów na granicy odebrałem paszport z powrotem i z ulgą schowałem go do kieszeni.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 136

Welcome back to Thailand 🙂 Tyle tylko, że ciągle padało. Graniczna rzeczka Sai zamieniła się w rwący potok. Na pobliskim targu spróbowałem tutejszej specjalności: prażonych kasztanów.

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 137

Wziąłem niewielką torebkę za 100 bahtów. Kasztany były genialne! Słodkawe, orzechowe, pyszne – bardzo polecam, jeśli ktoś jeszcze nie próbował.

Noc przebiegła w hałasie deszczu walącego w dach, a konkretnie w blachę falistą, którą pokrytych jest większość domów w Tajlandii. Rezonuje to straszliwie, musisz wyjść na zewnątrz, aby realnie przekonać się, jak mocno pada, a pada zawsze słabiej, niż rezonans falisty podpowiada. Rano przekonałem się jednak, że deszcz lał przez całą noc i nie zamierza przestać. Mogę sobie tylko wyobrażać, jak dzisiaj rano wygląda Tachileik. Rzeka Sai wylała i zalała granicę, pięknie bym teraz wyglądał, gdybym z jakichś powodów został wczoraj w Birmie!

Zaliczyć Birmę, spróbować kasztanów i uciec przed powodzią 138

W planach miałem Złoty Trójkąt, łódkę po Mekongu i wyskok do Laosu. Dupa – że tak powiem, proszę państwa – dupa 🙁  Deszcz leje, niebo zasnute, żadnych widoków na poprawę. Spotkany Anglik też nie wróży poprawy. Trzeba stąd uciekać na południe. Nie ma sensu siedzieć w pokoiku, albo jechać, żeby nic nie zobaczyć w deszczu i popsuć sobie wrażenie.

Jako że muszę być za dwa dni w  Lampang, wybrałem sobie za cel Phayao, mniej więcej w połowie drogi, łatwiej mi będzie rozplanować następne dni…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.